Güneş enerjili Tarımsal sulama sistemleri

Güneş enerjisiyle tarımsal sulama sistemleri kurulumu ile güneş enerjisinin tarımsal uygulamalarda kullanılması oldukça mantıklı ve cazip bir hale gelmiştir. Çünkü güneş panelleri tıpkı tarımsal alanlar gibi güneşe ihtiyaç duyarlar. Tarımsal alanların sulanması gerektiği zamanlarda ise güneş enerjisinden faydalanabiliriz. Tarımsal ürünlerinizi büyütürken güneş enerjisiyle tarımsal sulama sistemleri ile elektrik ihtiyacınızı hiç bir ücret ödemeden elde edebilirsiniz.

Güneş Enerjili Tarımsal Sistemlerin Avantajları:

-Sadece ilk yatırım maliyeti vardır.

-İşletme maliyeti hemen hemen sıfırdır.

-Yüksek verimlidir ve elektriksel kayıplar azdır.

-Kolay montaj imkanı vardır.

-Şebekeye bağımlılık yoktur.

-Kurulum sırasında sabitlenen ilk yatırım maliyeti yıllar içerisinde yaşanan elektrik fiyat artışlarından etkilenmez.

-Sistemler enerji ihtiyacına göre arttırılabilir.


 

Hibe Alarak Güneş Enerjili Sulama Sistemleri Kurulumu Fırsatı >>>


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından 2014-2020 IPARD Programı (IPARD II Dönemi) 6’ıncı başvuruları alınmaya devam ediyor. Başvurular kapsamında yenilenebilir enerji tesislerine de %55 oranında destek verilecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 08 Mayıs 2019 tarihinde 6’ıncı Başvuru Çağrı İlanına çıkmıştır. Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurulara yöneliktir.

Başvurular 08.07.2019 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilecektir. Online Proje Başvuru Sistemi 20.08.2019 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 23.08.2019, saat 18:00 olarak belirlenmiş. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

 

Yorumlar (0)

Yorum yaz

ges. güneş enerjisi .ecoenerji.ekosolarenerji